4.3.2007: Čriepky I

Autor: Martin Malobický | 4.3.2007 o 12:15 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1822x

Dnes ma zaujalo: Moje čriepky zo sveta. To, čo som len zobral, a aj to, o čom som rozmýšľal. Ku káve. Timor Leste, žena Gándhího, kórejské LATINOS, tenis na blog a iné.

SVET
Nenápadný konflikt


Keď v júni 2006 sa vylodili vo Východnom Timore jednotky austrálskej armády, všimli si to azda len tí zasvätení (samozrejme, mimo regiónu). Do štátiku, ktorý získal nezávislosť od Indonézie len nedávno, opäť vpochodovalo 1300 cudzích vojakov. Bývalá portugalská kolónia je jedným z najchudobnejších štátov sveta. Čo viac, plná rebelských skupín.
A práve cez víkend, keď Slovensko žilo nešťastím v Novákoch, austrálske jednotky podporovaná tankami, vrtuľníkmi a lietadlami zaútočili na baštu rebelov Majora Reinada vo Východotimorskom meste Same.
Austrália má však ťažkú úlohu. Dostala zelenú od vlády Timoru Leste a(tak sa tento štátik oficiálne nazýva) a prezidenta Gusmaa na zabezpečenie poriadku. Ak však zabijú rebela Reinada, riskujú občiansku vojnu. Reinado nie je hocikto - ale sám pán bývalý šéf vojenskej polície. A to si uvedomuje aj skupina elitných austrálskych jedniotiek, ktoré sa k Reinadovi mali včera dostať.

oz372.jpg
zdroj: internet

FILOZOFIA
Gándhího žena len z diaľky


Kto dnes povie, koľko si Gándhí zobral poučenia pre svoju filozofiu nenásilného odporu od jeho ženy Kasturbai. Panoval nad ňou, bil ju, trápil ju a ona s tichým odporom všetko zniesla, nepoddala sa. Zomrela v jeho náručí roku 1944. Veľa som rozmýšľal o tom to príbehu. Do akej miery stojí tieň ženy za vynikajúcimi štátnikmi, filozofmi, dejateľmi... Kto pomohol Einsteinovi pri jeho slávnej teórii... Samozrejme, ťažko povedať, do akej miery sa úspech muža skrýva za ženu v jeho úzadí. Isté je, že by som nemal zabúdať na Kasturbai. Z nevzdelanej dcéry obchodníka sa stala učiteľkou chudobných a súputníčkou jedného z najväčších mysliteľov sveta. To je tá, ktorá pomohla Gándhímu hľadať pravdu, aj na základe experimentov s ňou samou.

Na dnes si zapamätám: satyagraha - sila ducha.

KasturbaiP.jpgkasturbai_gandhi.jpg
Kasturbai v starobe, vo veku mladého kvietku

DVE TVÁRE DNEŠNÉHO SVETA
Veľa ľudí, aj veľa krajín majú dve tváre. Obdivujem tie krásne ženy v lesku slávy a krásy, alebo to dievčatko s mladším bračekom? Kiež by som jej mohol pomôcť pozbierať rozsypanú tašku. Možno aj ju čaká ten veľký svet povrchného šťastia.

61f638c0bdc9d7419c8c7900937a3f9f.jpg

b.jpgHUDBA - Kórejské LATINOS
Už som viackrát počul latinskú hudbu v ázijskom podaní. Túto som si dnes pustil ku káve. No, bude sa ti páčiť? Hudba je pekným príkladom prelínania sa kultúr a civilizácií.FOTOGRAFIA ŽIVOTA
Stačí sa len pozrieť, netreba písať. Nádhera života i prírody. Z portálu Muwen.

a.jpgSOFTWARE
Tenis. Doplnok k vlastnému blogu, možno. Táto japonská stránka ponúka viacero krásnych a zbytočných aplikácií, akou je aj táto, aj s kódom HTML. Zahrám si chvíľku.

pingpong_function();
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?