4.3.2007: Ázijský drak opäť prekvapí

Autor: Martin Malobický | 4.3.2007 o 4:40 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1375x

Rozmýšľal som pri dnešnej káve - Čína sa opäť zmení.

Červená hviezda na strope veľkolepej sály čínskeho parlamentu jasne svietila nad hlavami tisícov zástupcov ľudu aj včera. Ale čosi sa v krajine Východu zmení.

1.jpg

Tak, ako začal v Európe nepozorovaný reformný proces ekonomického a politického systému v Číne v 80-tych rokoch, v dnešných dňoch opäť ticho, ale so spustenou mašinériou pomaly kráčajúceho draka sa dejú prevratné zmeny.

2.jpg

Možno nie tak ticho... tie zmeny už počuli burzy na celom svete. Čína by mala prijať v pondelok Zákon o súkromnom vlastníctve. Tento zákon, je akoby prijatie Ústavy v krajinách bývalej Východnej Európy v 80-tych rokoch. nemení nič a zmení všetko. Pandorina skrinka je otvorená. Konfucius sa nečuduje. Desatky rokov pomalej, ale zásadnej zmeny je viac, ako rok rýchlej reformy. Kolos už nie je tým, za čo ho považujeme my, neznalí.

Len tak rozmýšľam, čo bude ďalej. Veľké oči Európana, ktorý príde do bicyklovej komunistickej Číny... a bicykle nevidí, aj ten komunizmus hľadá... Poznanie šľachtí človeka. 

A Európa? je menšia a menšia... Aj keď jej tisícročné hľadania vidno prebraté po celom svete, v ľuďoch, aj v červených hviezdách na stropoch parlamentov.

Schody vedú do neba... (a "telefónne"  fotky od môjho známeho, in situ. Vďaka.)

3.jpg
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Nepredvídateľný užitočný idiot (píše Ivan Mikloš)

Aké poučenie si možeme vziať z Trumpa.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.


Už ste čítali?