26.2.2007: Príbeh jedného blogera

Autor: Martin Malobický | 26.2.2007 o 7:08 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1150x

Čo som rozmýšľal pri dnešnej káve: Myslel som, že na blogoch sa aspoň objaví malá správička o ňom. V čase, keď nám život menia a zamestnávajú naše mysle na smrť dôležité výroky predsedov vlád či kopeme do arcibiskupov, ktorí mali zložitú minulosť, jednému blogerovi jeho blogovanie naozaj zmenilo život.

Minulý rok bol z prestížnej muslimskej univerzity Al-Azhar v Egypte vylúčený 22-ročný študent Abdelkareem Nabil Soliman, za tvrdú kritiku náboženského extrémizmu vo vyučovacom procese na tejto vysokej škole a za kritiku prezidenta Egyptu Hosní Mubaraka. Najväčšiu chybu, ktoú tento chlapec urobil bolo to, že kritiku publikoval na svojom blogu pod vlastným menom, čo v Európe trestom nie je, ale v Egypte si za to vyslôžil štyri roky väzenia.

Prípad Solimana sa rozšíril po celom svete vďaka pozornosti svetových médií a mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami vrátane známej Amnesty International. Soliman kritizoval Egypt za to, že nedokáže sa zasadiť za práva žien a náboženských menšín. Veľmi tvrdo sa vyjadroval na stránkach svojho blogu o náboženskom extrémizme. Po tom, ako ho vlastná univerzita nielen vylúčila, ale dala na súd, Soliman, jednoduchý a plachý chlapec, otvorene obhajoval svoje názory v medzinárodných médiách.

Pokiaľ by bol odsúdený za znevažovanie autority hlavy štátu, niet veľa priestoru na jeho obranu. Ale v jeho prípade iško o slobodu prejavu a slova, aj keď kritizoval náboženský extrémizmus vo vlastnej krajine a praktiky vyučovacieho procesu jeho Univerzity v tomto zmysle. Egypt je signatárska krajina Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach. Ako taká, tvrdo porušila zásady dohovoru, keď vyvolala proces a odsúdila autora súkromného blogu za jeho názory prejavené len na jeho stránke. Egypt jeho názory označil ako hrozbu národnej bezpečnosti a reputácii prezidenta republiky.

Tu je krásny záver Raja M. Kamala publikovaný vo Washington post dňa 21.2.2007: Soliman nie je hrozbou Egyptu, ale tí, ktorí ho odsúdili, sú.

Naozaj, tu nejde o to, či názory tohto chlapca blogera sú správne a pravdivé, alebo nie sú. Ide o to, že blogovanie by nemalo byť kriminálnym činom. Aj keď ja dodávam, za svoje konanie každý nesie zodpovednosť, ale názor nesmie byť nasledovaný hrozbou trestu smrti.

A ja opäť len zapisujem pre pamäť, čo som dnes rozmýšľal, pri káve. Nikdy by som nebol aktívny v prípade tohto chlapca, ale možno som čakal, či ho naši blogeri objavia. Možno je ťažko písať o takejto téme, keď je tak zaujímavé komentovať vety predsedu vlády, hriechov arcibiskupov, či zamýšľať sa nad ... no neviem čo všetko už behá v našich hlavách.

No život bude mať Soliman poznačený naveky. Možno, po štyroch rokoch trestu, ak v egyptských väzniciach prežije, sa odsťahuje na netolerantný Západ, ktorý tých muslimov veru nechápe. Soliman... si len jeden prípad z mnohých. Si len zrnko v histórii ľudstva, koleso osudov sa otáča a bude otáčať.

Káva už vychladla, ale studená je tiež dobrá.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?