Kosovo a kartografický problém Slovenska

Autor: Martin Malobický | 23.2.2008 o 11:53 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  2782x

Tento týždeň vznikol nový štát na mape sveta - Kosovo. Problém je v tom, že de iure len pre niektoré štáty Európskej Únie. Slovensko sa zaradilo k tým, ktorí si podľa slov šéfa našej diplomacie ponecháva slávnych 120 dní na "pozorovanie" situácie. Málokto si však uvedomí, že problém Kosova nie je len problémom výkladu medzinárodného práva, charty OSN či rezolúcie 1244 jej Bezpečnostnej rady, ale v Európe aj po prvý krát za ostatných 60 rokov problémom kartografickým.

Ak inštitúcie Európskej Únie vydajú v dnešný deň politickú mapu Európy, v tlačenej anglickej či francúzskej verzii by sa na mape malo objaviť Kosovo ako nezávislý štát. No ak vydá tá istá inštitúcia slovenskú, grécku, bulharskú či španielsku verziu tej istej mapy, Kosovo bude figurovať ako provincia Srbskej republiky?

Ak bude kartografická spoločnosť Stiefel predávať mapy Európy, Balkánu, či juhovýchodnej Európy pre slovenský trh, ako sa vysporiada s tým, že Slovensko neuznáva nezávislé Kosovo? A čo naše vydavateľstvá či štátne inštitúcie, ktoré radi zverejňujú mapy inej proveniencie aj v svojich publikáciách?

Jedno je však isté - Európa má ešte veľmi ďaleko od uplatňovania jednotnej zahraničnej politiky. Mizériu medzinárodnej diplomacie, neudržateľnosti povojnového usporiadania sveta a zlyhania nášho "ministra zahraničných vecí" Javiera Solanu si vychutnáme v plnej sláve práve na nových mapách Európy v nasledujúcich mesiacoch. Ak sa nevieme zhodnúť, kde kresliť hraničnú čiaru Izraela, je to hanba. Ale ak sa nevieme dohodnúť, ako kresliť hranice vo vnútri nášho kontinentu, je to bieda. A Slovensko bude v tej biede plávať ako fackovací panák pravdepodobne viac, ako tých 120 dní "na pozorovanie situácie", a to nielen vo vodách kartografie. 

Etnickú mapu Kosova je možné nájsť aj na mojej stránke Mapy Uhorska a Slovenska

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?