Žijeme si príliš dobre

Autor: Martin Malobický | 7.1.2008 o 2:05 | Karma článku: 13,72 | Prečítané:  3624x

Na jednom českom študentskom webe som čítal skúsenosti z Afriky. V krásnom a hodnotnom článku ktosi kládol také isté otázky, ako asi všetci tí, kto sa stretli s obyvateľmi čierneho kontinentu. Prečo ľudia subsaharskej Afriky nedokážu plánovať, prečo žijú zo dňa na deň, prečo si kupujú a používajú drahé mobilné telefóny a radšej ako jedlo pre vlastné deti si zaobstarajú kredit, aby mohli ďalšie dlhé hodiny rozprávať o maličkostiach denného života so známymi.

Pohľad cez Mozambik smerom k Indickému oceánuPohľad cez Mozambik smerom k Indickému oceánuMM

Priznám sa, bol som k nim veľmi kritický aj ja. Všímal som si všetky chyby, a tých bolo veru neúrekom. Povahové vlastnosti, správanie sa voči rodine, komunite, ťažkosti spolupráce a komunikácie. Lenže vo svete, kde nie je možné zabezpečiť základné istoty v živote, je hodnotový rebríček niekedy iný, ako ten náš. Možno práve mobil nie je len prejavením luxusu, po ktorom tak veľmi Afričania túžia, ale je únikom, rozprávkou z tvrdej a krutej skutočnosti. Vidieť veľké autá, reklamy, nádherné vily a každú noc sa zobúdzať v chatrči z hliny a slamy, cítiť pach bohatstva od suseda, ale nikdy ho neochutnať, kladie pred ľudí mnohé otázky. Ale aj napriek tomu som vnímal v mnohých oblastiach veselosť aj šťastie, veľakrát bolo nefalšované, vychádzajúce z vnútra srdca. Práve tie maličkosti, ktoré ľudí stáli majetok, mobilné telefóny, televízory im dávali silu prežiť, tešiť sa, mať aspoň dennodennú fatamorgánu dobrého a šťastného života, ktorý tak veľmi obdivovali a ku ktorému sa chceli priblížiť. Akú radosť je možné vidieť na tvárach tých ľudí, keď im niekto zazvoní na zaprášenej ceste vedúcej nikam... A aký je to rozdiel, keď sa pozriem na dnešnú Európu, na rodné Slovensko, v ktorom pred 15 rokmi takmer žiadna rodina nevlastnila mikrovlnnú rúru, a dnes je prirodzenou súčasťou veľkého množstva domácností. Na uliciach sa preháňajú najmodernejšie autá, polovica Slovenska sa kúpala v mori či navštívila žiarivé veľkomestá Európy, ale pocit chudoby a krivdy v srdciach ostáva. Dravosť, tvrdé správanie, predieranie sa jeden cez druhého, snaha nazhŕňať čím viac... Ceníme si učiteľa, či bankára? Obdivujeme vedca, či privatizéra? Rúfus nedokáže prekričať najpredávanejšie periodikum plné správ o vraždách, erotike, peniazoch, vilách... A namiesto filozofovania o živote pri vínku sa prekrikujeme o tom, akých máme nepodarených či podarených politikov. Žijeme peniazmi, aférami, rýchlo kvasenými hviezdičkami hudobného neba a filmu, a snažíme sa mať stále viac, aby sme boli ešte viac nešťastnejší a závistlivejší... Možno nikdy nepochopím myslenie obyvateľov subsaharskej Afriky, ich neracionálne správanie sa v bežnom živote, neexistenciu myslenia na budúcnosť. No stávam sa cudzincom aj v našej starej civilizácii, ktorá si viac a viac váži konzum, lesk, silu. Možno by stačilo len na jeden rok ísť do Afriky, prechádzať sa po prašnej ceste s mobilom, a nemať peniaze na  kukuričnú kašu...

Kňaz Felice mi kedysi na kenskom vidieku vysvetľoval - dávaj si pozor, lebo oni nevedia urobiť rovnú čiaru. Musíš im všetko vopred nakresliť do piesku, a potom stále kontrolovať. Áno, aj o niekoľko rokov na juhu Afriky som videl, ako záhradník nedokázal zasadiť palmy v rovnej línii. A dnes len tak si poviem - oni majú okrúhle myslenie, a my kockaté. No dnes už nie som presvedčený o tom, že tie ostré hrany v našich mysliach sú naozaj prínosom na ceste života.

Tento článok píšem ako prejav obdivu Katke Pišútovej, ktorá pracuje v Ugande, a všetkým Slovákom pôsobiacim v ťažkých podmienkach v Keni.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?