reklama

16.02.2007: Nová Kórea a Zlatý trojuholník

Dnes ma zaujala Severná Kórea. Vidíme ju matne. Aj také obrázky si pripomínam - rozmazané.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Američania veľmi potrebovali úspech, aspoň jeden konkrétny výsledok svojej zahraničnej politiky, ale tak isto aj sevokórejská strana. Predvolebná kampaň v USA sa blíži, KĽDR si pokazili jadrovým pokusom vzťahy aj so svojim chránencom Čínou do takej miery, že museli sa v svojej nevypočítateľnosti skrotiť. A výsledok sa zrodil vo forme Spoločného prehlásenia v rámci 5. kola šesťstranných rozhovorov o jadorvom programe KĽDR. Mnohí si všímajú paralely medzi už podpísaným Spoločným prehlásením z 19.9.2005, kedy tiež s takou vervou a slávou oznamovali účastníci rozhovorov úspech. Dokonca v roku 1994 bola obdobná sláva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Sme naozaj na začiatku novej epochy zmien geopolitického priestoru Východnej Ázie? Rodí sa nám nový začiatok štátu, ktorý začne po normalizácii vzťahov s USA novú cestu otvárania sa svetu a ekonomických reforiem po vzore svojho západného suseda? Budeme môcť sa báť zrodu nového Kórejského štátu, ktorý bude mať viac populácie a ekonomickej sily, ako dnešné Nemecko? Vznikne na svete nový "Zlatý trojuholník" (Čína - Japonsko - Kórea) na svete? A dajme si otázku - kto taký Zlatý trojuholník, aj keď je to hudba budúcnosti, v skutočnosti by chcel? USA? Čína? Rusko? Japonsko? ... Realita sveta a politicko - ekonomického boja skôr vraví o opaku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
vojak
vojak 



Byť optimistom v pozitívnom riešení severokórejskej otázky je byť naivným. Ale svet patrí naivným. Ja som realista, takéto popodpisové stavy nádeje sa uý objavili viackrát. Aj keď je dôvod na úsmev, aj vo Východnej Ázii.

Obrázok blogu



V polovici marca 2007 by sa malo uskutočniť šieste kolo šeťstranných rozhovorov. Dovtedy sa stretne päť pracovných skupín, ktoré rozanalyzujú, ako do 60 dní uskutočnia dodávky komodít v hodnote 50 tisíc ton ťažkého vykurovacieho oleja do KĽDR (pravdepodobne cez Južnú Kóreu), kto to zaplatí (pravdepodobne USA), aj keď ešte ich vláda neschválila, ako nájdu efektívny mechanizmus na to, aby KĽDR neklamala inšpektorom MAAE pri kontrole jadrových zariadení, atď atď...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



No a cena za roky ťažkej práce na vytvorení jadrového programu, jedného slabého diskutabilného jadrového pokusu a nešpecifikované množstvo jadrových hlavíc, ktoré nikto nevidel je podľa amerických kritérií - 1 milión ton ťažkého vykurovacieho oleja alebo surovín či komodít v cene 300 miliónov USD.

Obrázok blogu



To je cena za stabilitu, ktorá možno vôbec nepríde.

Martin Malobický

Martin Malobický

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu